Straciłaś/eś Wenę twórczą? - Jak ją odzyskać. Stagnacja - punkt zwrotny.

Co zrobić by odzyskać wenę twórczą? Ha! To podchwytliwe pytanie. Odpowiedź jest prosta i skomplikowana zarazem. Co zrobić? W szerokim skrócie - NIC. A teraz rozwinę temat, bo w tym NIC kryje się bardzo wiele.
Bez względu na to czym się zajmujemy, w naszym życiu przychodzą momenty stagnacji.
Są one niemalże jak cykl pór roku, są częścią życia i są konieczne dla zachowania równowagi.

Kiedy robimy coś co kochamy, zazwyczaj poświęcamy temu wiele czasu, więcej czasu i coraz więcej czasu. W ogóle nie zdajemy sobie sprawy z jego upływu.
Stagnacja, utrata weny twórczej służy naszej duszy i opamiętaniu, ale też rozwojowi.
Kiedy dopada nas twórcza niemoc, zamiast jej szukać na siłę, weźmy głęboki oddech i popatrzmy na swoje życie, zróbmy rozeznanie, czy przypadkiem nie zaniedbujemy innych sfer naszego życia, bo nasze życie to nie tylko twórczość.
Projektujesz, malujesz....? Jest to źródło Twojego utrzymania? Brak pomysłu wzbudza lęk o jutro? Zadajesz sobie pytanie co będzie jeśli taki stan utrzyma się zbyt długo?
Spójrz na to inaczej. Nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny. Lęk nie służy twórczości. Wykorzystaj czas na inne zajęcia. Rozejrzyj się wokół siebie, zobacz co jest do zrobienia, pójdź na spacer, do galerii, popatrz na przyrodę, zobacz dzieła innych twórców z  branży. Czasem mały element, może się stać inspiracją.
Jeśli podejdziesz do chwilowej stagnacji ze spokojem i otwartym umysłem, będzie on krótki i przyniesie ze sobą odpoczynek, równowagę, oraz nowe pomysły.
Chwilowa stagnacja jest zwrotem w twórczości, pracy i przynosi zmiany na lepsze, ale tylko wtedy gdy zachowamy spokój i otwarty umysł. Po prostu wiedz, że skoro się tak stało to zapewne jest Ci to w tym momencie potrzebne i nie ma powodów do zmartwień. Teraz masz czas by na wszystko spojrzeć z dystansu, zanim znów rzucisz się w wir twórczej pracy, z głową pełna nowych pomysłów i rozwiązań.
I tak aż do kolejnej stagnacji ;)...

Komentarze